تندخوانی | افزایش تمرکز و تقویت حافظه

آموزش تندخوانی

تندخوانی | افزایش تمرکز و تقویت حافظه

تندخوانی | افزایش تمرکز و تقویت حافظه 423 259 راضیه منشئی

تندخوانی یکی از مهارت‌های مطالعه است و برخلاف نام آن، یگانه مزیتش سرعت نیست زیرا می‌تواند علاوه بر بالا بردن سرعت خواندن، کیفیت خواندن و یادآوری را نیز افزایش دهد.
امروزه تندخوانی به مجموعه ایی از عوامل گفته می شود که باعث افزایش سرعت مطالعه افراد در زمینه های مختلف می گردد.
تندخوانی خیلی عجیب و اتفاقی به وجود آمده است و  اصلا در ابتدا قرار نبوده تکنیک ‌های تندخوانی برای مطالعه کتاب استفاده شود. در جنگ جهانی دوم خلبانان به دلیل دید کم و بالا بودن سرعت هواپیما به راحتی مورد حمله قرار می گرفتند و نمی‌توانستند از خودشان در مقابل دشمن دفاع کنند یا حمله موثری داشته باشند.

در این مقاله با سامانه کتابدانه آشنا شوید.

آموزش تندخوانی

مزایای تندخوانی

جورج واشنگتن مشتاق خواندن همه‌چیز بود. او به مطالعه کتاب‌های انگلیسی بسیار علاقه‌مند بود و حتی حین سوارکاری با اسب نیز کتاب می‌خواند. سرعت مطالعه‌اش چندان بالا نبود، ولی او مجدانه و مستمر، سرعت مطالعهٔ خود را ارتقاء داد.
جان اف کندی هم دوست داشت که با سرعت بالا مطالعه کند. او با خواندن ۳۰۰ کلمه در هردقیقه از خواندن خود احساس رضایت نداشت. بعد از یادگیری مهارت‌های تندخوانی، سرعت خواندنش را به ۱۲۰۰ کلمه در هر دقیقه رساند و بسیاری از کارمندانش را به یادگیری تندخوانی تشویق کرد.

1.تقویت حافظه
2. افزایش درک مطلب
3. افزایش تمرکز
4. هماهنگی حواس
5. صرفه جویی در زمان

تندخوانی و تقویت حافظه

تست حافظه

همان‌طور که گفتیم حافظه به دو بخش کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. گفته می‌شد که با افزایش سن حافظه بلندمدت ثابت می‌ماند و حافظه کوتاه مدت تحلیل می‌رود، یعنی مغز قادر به ثبت اطلاعات جدید نیست؛ اما تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند که می‌توانیم با انجام فعالیت‌هایی مغز را وادار کنیم تا سلول‌ها و شبکه‌های عصبی جدیدی بسازد. بهتر است روزانه تمرین کنیم و برخی شماره تلفن‌های مهم را حفظ نماییم. اسامی افراد را با شغلشان در ذهن نشانه‌گذاری کنیم و حفظ نماییم.

حل جدول نیز به افزایش IQ کمک می‌کند. در ادامه تستی برای حافظه آورده شده است  که با هم حل می‌کنیم.
کلماتی را که در زیر آمده‌اند درمدت ۲ دقیقه به خاطر بسپارید. بعد از پایان ۲ دقیقه کاغذی را روی کلمات بگذارید و کلماتی را که به خاطر می‌آورید یادداشت کنید.

لیست کلمات:

سوسک، مرگ، گوشی، سنجاق، پرده، سیسمونی، رواننویس، گنج، رویایی، سرنوشت، پیرمرد، علی، خار، شاهزاده، نرده، پرواز، خیار، دریا، زرنگ، مبلمان، اجاق، دوغ، دبی، مسواک، بابا، فنجان، شیطان، ناخن، ثریا، شیر

نتیجه تست حافظه:

 • در صورتی که بتوانید ۲۶ تا ۳۰ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما عالی است.
 • در صورتی که بتوانید ۲۲ تا ۲۶ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما خیلی خوب است.
 • در صورتی که بتوانید ۱۸ تا ۲۲ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما خوب است.
 • در صورتی که بتوانید ۱۴ تا ۱۸ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما تقریباً خوب است.
 • در صورتی که بتوانید ۱۰ تا ۱۴ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما متوسط است.
 • در صورتی که بتوانید کمتر از ۱۰ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما ضعیف است.

تندخوانی و تقویت حافظه چگونه به یکدیگر کمک می‌کنند؟

اگر بتوانیم سرعت و دقت چشم و دامنه دید خود را افزایش دهید می‌توانیم سریع‌تر بخوانیم و تندخوان شویم اما این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که تندخوانی واقعی به معنای فقط سریع‌تر یا به عبارتی سرسری خواندن و درنتیجه کاهش تمرکز و یادآوری مطالب نیست. بلکه برعکس افرادی که به شکلی غیر صحیح مطالعه می‌کنند، معمولاً بیشتر دچار عدم تمرکز و فراموشی می‌شوند. زیرا شخصی که با سرعت‌بالا در حال مطالعه است ناچار است برای بالا بردن دقت خود تمرکز کند و تمرکز می‌تواند در انتقال مفاهیم به حافظه بلندمدت ما مؤثر باشد.

در آموزش‌های تندخوانی علاوه بر نحوه سریع خواندن به فراگیران، آموزش‌هایی در زمینه کنترل عوامل محیطی و انتخاب زمان و مکان درست هم آموزش داده می‌شود تا قدرت تمرکز و درنتیجه قدرت یادآوری آن‌ها افزایش پیدا کند. به این ترتیب در کنار سریع‌تر خواندن، یادداشت برداری و خلاصه کردن مطلب و داشتن نقشه ذهنی به کمک سایر عوامل می‌آیند و می‌توانند در کنار یکدیگر هم سرعت خواندن و هم انتقال مفاهیم به حافظه بلند مدت را تقویت کنند.

از سوی دیگر یکی دیگر از روش‌های انتقال مطالب به حافظه بلندمدت این است که اطلاعات قدیم را با اطلاعات جدید پیوند بزنیم، آن‌ها را تجسم کنیم و از تجسم اطلاعاتی که به دست آورده‌ایم، نشانه‌های بصری ایجاد کنیم، نمودارها و ارقام را در حاشیه یادداشت‌های خود طراحی کنیم یا مطالب مهم را با رنگ‌های مختلف متمایز کنیم.

عادات غلط مطالعه

 • خواندن با صدای بلند
 • زیر لب‌خوانی
 • خواندن و تکرار کلمات در ذهن
 • استفاده نادرست از راهنما
 • برگشت‌خوانی
 • میدان دید محدود

روشهای صحیح مطالعه را با هم مطالعه کنیم.

آموزش تندخوانی

دانشمندان در صدد رفع این مشکل شروع به تحقیق کردند و در نتیجه این تحقیق آنها فهمیدند، اگر خلبانان بخواهند موثر حمله کنند و به خوبی از خود دفاع کنند، نیاز دارند هم حوزه دیدشان افزایش پیدا کند هم یک ذهن با دقت داشته باشند هم بتواند خیلی زود تصمیم بگیرند.

در نتیجه دستگاهی را اختراع کردند که به صورت یک تمرین روتین و دائمی برای خلبانان درآمد این دستگاه در ابتدا هواپیمای خودی یا دشمن را به صورت بزرگ نشان می‌داد و خلبانان باید این هواپیماها را در دنبال می‌کردند و به صورت تدریجی این تصاویر کوچک و کوچکتر می شد و مکث بین نمایش آنها نیز کمتر می‌شد. این تمرین آنقدر انجام شد و سخت تر شد تا اینکه خلبانان به این توانایی رسیدند که تصاویر را در یک شصتم ثانیه ببینند و درک کنند!

این روند ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۵۰ یک معلم به نام “اولیین وود” این فکر به ذهنش خطور کرد که از این تکنیک‌ها برای مطالعه و کلمات نیز می‌توان استفاده کرد. داستان این معلم را به طور کامل می‌توانید در کتاب The Evelyn Wood Seven-Day Speed Reading and Learning Program بخوانید.

وی در سال ۱۹۶۰ فنونی که به نام خودش ثبت کرده بود را در آمریکا شروع به تدریس کرد ایشان نام تندخوانی را برای این سیستم انتخاب کرد. پس از آن تندخوانی بسیار مورد علاقه محققان قرار گرفت و بسیاری از محققان بعد از برسی تمارین و روش‌های خانم وود این فرضیه که انسان می‌تواند تندتر بخواند را اثبات کردند.

سخن پایانی

تندخوانی در سال ۱۹۹۹ پس از سال‌ها پژوهش از حالت فرضیه به یک اصل علمی ثابت شده تبدیل شد و همه محققان در روش‌های نوین یادگیری بر این باورند که تندخوانی می تواند سرعت مطالعه را زیاد کند. این روش در حال حاظر به عنوان یک واحد درسی در بسیاری از کشور‌ها و مدارس در کل جهان تدریس می‌شود.
شما کندخوان هستید یا تندخوانی می‌کنید؟ به نظر شما آیا تندخوانی درک مطلب را کاهش ‌می‌دهد؟

ایمیل

manshaeir@gmail.com

با ما تماس بگیرید

۰۹۱۳۳۷۰۱۳۳۹

© 2021 کلیه حقوق محفوظ است. طراحی و اجرا R.D