تقویت حافظه

تقویت حافظه

تقویت حافظه 600 450 راضیه منشئی

تقویت حافظه و به خاطر سپاری مطالب و نکات نه تنها در دوران تحصیل و درس خواندن بلکه در تمام مراحل زندگی همه افراد مهم است. مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند.
هرچند مغز ما قویترین رایانه در سیاره زمین محسوب می‌شود اما این رایانه قدرتمند نیز گاهی به خطا می‌رود. ما انسانها بیشتر وقت خود را صرف انباشتن چیزهای مختلف و بی‌فایده به داخل مغزمان می کنیم.
مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند.

پژوهشگران روش‌های مختلفی را برای سوپر شارژ کردن و افزایش کارآیی مغز ارائه کرده‌اند که در این مقاله ساده‌ترین آنها ارائه شده تا هر فردی بتواند به محض احساس نیاز، به آنها دسترسی داشته باشد و آنها را بکار بسته و از مزایای آن بهره‌مند شود:
در اینفوگرافیک زیر 12 روش برای تقویت حافظه را مشاهده می کنید.

همین حالا در سامانه کتابدانه عضو شوید!

چرا باید در کتابدانه عضو شوم؟عضویت من چه فوایدی دارد؟!

اعضای سامانه کتابدانه در کل جهان، می توانند نمونه تست های ناب و فایل های آموزشی را دریافت کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای آن نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای ثابت اطلاع رسانی می شود. اعضای کتابدانه هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.

راه های تقویت حافظه

  • یادداشت روزانه بنویس
  • تغذیه سالم داشته باش و ورزش کن
  • به اندازه کافی بخواب
  • از برنامه هایی که باید تقویت عملکرد مغز میشن استغاده کن
  • غذاهایی که برای تقویت حافظه مفیدن رو وارد رژیم غذاییت کن
  • لیستی از کارهایی که باید انجام بدی بنویس و روی میزت بذار
  • آب بنوش
  • روی گوشیت برای کار های مهمت یادآور تنظیم کن
  • هرروز یک چیز جدید یاد بگیر
  • کتاب های بیشتری بخون

قوانین به خاطر سپاری

قوانین طبیعی به خاطر سپردن مطالب بسیار ساده است و از سه بخش تشکیل شده اند: اثر عمیق، تکرار، تداعی معانی

قانون اول: اثر عمیق

نخستین لازمه ی حافظه، اثر عمیق و پایداری چیزی است که می خواهید آن را به خاطر بسپارید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید باید قوای ذهنی خود را متمرکز سازید.

یک تمرین

چند نفر از دوستان خود را به یک انسان عادی معرفی کنید. چند دقیقه بعد نام آنها را از او بپرسید. به احتمال زیاد نام هیچ یک از آنها را به خاطر نمی آورد. می دانید چرا؟ چون در هنگام ملاقات با آنها توجه کافی به آنها نداشته است و نام  آنها را به شکل صحیحی به خاطر نسپرده است. به همین دلیل ممکن است به شما بگوید حافظه ام ضعیف است. اما اینطور نیست، قدرت مشاهده او ضعیف است نه حافظه.

هنگامی که کسی را به شما معرفی می کنند دقیقا گوش کنید. بعد از او بخواهید که نامش را تکرار کند. و یا اگر املایش سخت است املایش را به شما بگوید. او از علاقه ای که به اسمش نشان می دهید خوشش خواهد آمد. و بدین ترتیب شما هم نام او را به خاطر خواهید سپرد چون با تمرکز حواس خود آن را شنیده اید.

تقویت حافظه

تصویر سازی ذهنی

بهترین راه برای به خاطر سپردن یک مطلب این است که آن را نه فقط ببینید و بشنوید، بلکه لمس کنید، بچشید و ببویید. ودر این میان مهمتر ازهمه دیدن است. حافظه تصویری ما قوی است چیزی را که از طریق چشم می بینیم کاملا در ذهن ما جای می گیرد. رشته های عصبی که از چشم به مغز می روند بیست وپنج برابر عصب هایی هستند که از گوش به مغز می روند. بنابراین شماره تلفن یا مطلبی را که می خواهید حفظ کنید. روی کاغذ بنویسید و به آن نگاه کنید. بعد چشم هاتون را ببندید و آن را در ذهن خودتون مجسم کنید.

ورزشکاران حرفه ای حافظه هیچ وقت به صورت طوطی وار به حفظ کردن چیزی نمی پردازند. این که ما بارها و بارها به اطلاعات نگاه کنیم و آنها را حفظ کنیم درک اشتباهی از چگونگی ساختار مغز ماست . ما برای درونی کردن سریع اطلاعات انتزاعی ساخته نشده ایم. اما در به خاطر آوردن صحنه ها واقعا خوب هستیم.

به یک رویداد به یاد ماندنی که اخیرا برایتان اتفاق افتاده فکر کنید. سعی کنید این صحنه را تا جایی که ممکن است به صورت واضح مجسم کنید. اکثر مردم به طور شگفت آوری خیلی واضح آن رویداد را مجسم می کنند. هر چند در آن زمان تلاش خاصی برای به خاطر سپاری آن انجام نداده باشند.

برای به خاطر سپاری مطالب از تصویرسازی استفاده کنید. این شیوه تقویت حافظه برپایه ی تصاویر تجسمی مکان ها و افراد و اشیاء و چیزهای آشنا قرار دارد. و مرحله بعد برقراری ارتباط بین تصاویر است سعی کنید ارتباطی که بین تصاویر برقرار می کنید شبیه یک داستان باشد. استفاده از تصاویر بی ربط و خنده دار ماندگاری موضوع را در ذهن بیشتر می کند.

مقاله روشهای صحیح مطالعه را مطالعه کنید.

قانون دوم: تکرار

دومین قانون طبیعی به خاطر سپاردن مطالب تکرار است. مثلا اگر قرار است سخنرانی کنید مطالب نطق خود را بارها وبارها و تکرار کنید. سعی کنید مطالب سخنرانی را در صحبت های روزمره تان تکرار کنید تا در حافظه شما ثبت گردد. لغت جدیدی را که تازه یاد گرفته اید در صحبت کردن خود به کار ببرید. اگر می خواهید نام شخصی را به خاطر بسپارید، آن را تکرار کنید.

تکرار کورکورانه مطالب برای به خاطر سپردن آن ها کافی نیست. چیزی که ما به دنبال آن هستیم تکرار هوشمندانه و بر طبق ویژگیهای ذهنی است.
این که درجایی بنشینید و مطلبی را به قصد حفظ کردن آنقدر تکرار کنید که در حافظه شما ثبت شود کار درستی نیست. بهتر است یکی دو بار مطلب را بخوانید، سپس استراحت کنید. بعد دوباره مطلب را بخوانید و باز وقفه ای بدهید. به همین ترتیب ادامه دهید تا مطلب را به طور کامل حفظ کنید. به این روش زمان شما برای حفظ کردن مطلب مورد نظر به نصف تقلیل می یابد.

تحقیقات روانشناسی بارها نشان داده است که وقتی مطلب جدیدی را یاد می گیریم سرعت فراموش شدن آن در هشت ساعت اول، بیشتر از سه روز اول خواهد بود. بنابراین قبل از حضور در جلسه کاری یا جلسه امتحان یا هر جلسه دیگر لحظاتی قبل از جلسه به مرور مطالب بپردازید. و آن ها را در ذهن خود تازگی بخشید.

قانون سوم: تداعی

قانون سوم، قانون تداعی معانی یا ارتباط است. یکی دیگر از روشها برای حفظ کردن مطالب، ارتباط دادن آنها با سایر مطالب است. وقتی که می خواهید مطلبی را با مطلب دیگری که قبلا توی ذهن بوده مرتبط سازید آن را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهید. و این سوالات را در رابطه با آن مطرح کنید.«چرا چنین است؟ چطور این گونه است؟ چه موقع چنین شده است؟ در چه مکانی چنین شده است؟چه کسی گفته که چنین شده است؟».

حافظه تعلیم یافته و ماهر، به شبکه ی سازمان یافته ی ارتباطات وابسته است و کارایی آن به دو ویژگی خاص این ارتباطات بستگی دارد: اول تداوم ارتباطات، دوم تعداد آنها.
بنابراین اگر می خواهید حافظه ای قوی داشته باشید. باید میان مطالبی که می خواهید به خاطر بسپارید با مطلبی که قبلا به خاطر سپرده اید ارتباطات چند وجهی و متعدد برقرار کنید. دقیقا شبیه یک داستان که با توالی منظم بدون خستگی ذهنی در ذهن ما قرار می گیرند. و هر زمان که خواستیم به راحتی می توانیم آنها را به خاطر بیاوریم.

به بیان پروفسور جیمز : “هر چیزی که به ذهن وارد می شود مشخص گشته و سپس با مطالبی که قبلا در ارتباط با آن توی ذهن داشته اید مرتبط گردد. کسی که بیشتر به تجارب خود می اندیشد و آنها را به صورت شبکه ای سازمان یافته به هم مرتبط می سازد از حافظه ی قوی تری برخوردار خواهد شد.”

مثلا برای تقویت حافظه و به خاطر سپردن تاریخ وقایع، آنها را با وقایع تاریخی مهم که قبلا در ذهنتان وجود دارد مرتبط کنید مثل تاریخ تولد ویا… .
برای به خاطر سپردن نکاتی مهم، آن ها را طوری مرتب کنید که توالی منطقی داشته باشند. هم چنین می توانید با آنها جمله ای بی معنی و مضحک بسازید. مثل: «گاوی که سیگار می کشید. ناپلئون را لگد زد و خانه در آتش تعصبات مذهبی سوخت.»

سخن پایانی

فراموش نکنید که تقویت حافظه به سرعت یادگیری و عدم ابتلا به بیماری آلزایمر در سنین بالا، به ما کمک می‌کند. با خواندن این مقاله به خوبی متوجه خواهید شد که یادگیری این مهارت با دانستن راه های تقویت حافظه قوی ، به راحتی ممکن خواهد شد.

ایمیل

manshaeir@gmail.com

با ما تماس بگیرید

۰۹۱۳۳۷۰۱۳۳۹

© 2021 کلیه حقوق محفوظ است. طراحی و اجرا R.D