تمرکز حواس

تمرکز حواس

تمرکز حواس 150 150 راضیه منشئی

تمرکز حواس یعنی چه و چه اهمیتی در زندگی روزمره ما دارد؟

به حفظ و نگهداری توجه روی یک موضوع تمرکز گفته می‌شود.

به عبارت دیگر تمرکز، داشتن ذهنی آرام و آسوده است. اگر ذهن شما آرام نباشد، نمی‌توانید بسیاری از توانمندی‌های خود را در زندگی به نحو احسن به کار ببرید و این به مرور زمان باعث اندوه و احساس نارضایتی شما در زندگی می شود. زمانی که کاری را با تمرکز انجام دهید به احساس شادی و رضایت از کار خواهید رسید.

پس هدف اصلی از تمرکز دستیابی به ذهنی آرام است تا بتوان امور زندگی را بصورت منظم و منضبط تحت اختیار خود در آورد و هر چه بیشتر در مسیر موفقیت گام برداشت. تمرکز یک وسیله و یک روش برای رسیدن به اهداف در زندگی است.

افکار شما به عواملی مانند محیط بیرونی و طرز فکر خودتان بستگی دارد.

همه‌ی ما دوست داریم در کاری که انجام می‌دهیم بهترین باشیم و توانایی‌های خود را در بالاترین سطح ارائه بدهیم. ولی همیشه عواملی مانند افکار، احساسات گوناگون، صداهای مزاحم و….وجود دارند که نمی‌گذارند روی کارمان تمرکز کنیم.

باید بدانید تمرکز در کار، مهارتی است که با تمرین می‌توان به آن دست یافت و بالاترین میزان تمرکز افراد معمولا در اوایل صبح یا اواخر شب است.

در این مقاله به‌طور مختصر راهکارهایی جهت افزایش تمرکز بیان می کنیم.

۱. از انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان پرهیز کنید

انجام چند کار با هم امکان پذیر نیست، این کار فقط بازدهی شما را پایین می آورد. پس یک کار را انتخاب کن با تمام قوا و با دقت انجام بده وقتی تمام شد سراغ کار بعدی برو.

2. تکنیک پومودورو را امتحان کنید

تکنیک پومودورو (Pomodoro technique) می‌تواند راهی برای تمرین دادنِ مغز شما برای رسیدن به تمرکز باشد، درست همان‌طور که عضلات خود را تمرین می‌دهید.

برای اجرای تکنیک پومودورو باید به‌مدت ۲۵ دقیقه به‌طور کامل بر یک کار تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید.  اگر در ابتدا ۲۵ دقیقه تمرکز کامل بر یک کار برای شما سخت است، می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید و سپس به‌تدریج این زمان را افزایش بدهید. در نهایت به جایی می‌رسید که حتی متوجه‌ گذشت این ۲۵ دقیقه نمی‌شوید!

برای هر ۴ دوره‌ی ۲۵ دقیقه‌ای، زمان استراحت طولانی‌تر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در نظر بگیرید.

3. مراقبه کنید

مراقبه مانند تمرین دادن عضلات ذهن برای حفظ تمرکز است و به شما کمک می‌کند که اراده‌ قوی داشته باشید. برای مراقبه لازم نیست که ساعت‌ها در جایی آرام بنشینید، به‌ویژه اگر انجام این کار را تازه شروع کرده‌اید. کافی است که چشم‌هایتان را ببندید و مثلا خود را در حال خوردن سیب مجسم کنید و بر حس‌هایی تمرکز کنید که هنگام گاز زدنِ سیب، به شما دست می‌دهد. با این کار موفق می‌شوید تمرکز خود را به‌مدت ۱۰ دقیقه روی یک چیز معطوف کنید.

4. تکنولوژی را کنار بگذارید

یکی از دلایل مهم کاهش تمرکز ما، تکنولوژی است. وقتی مغز با کارهایی مواجه می‌شود که ظاهرا به یک اندازه اهمیت دارند، کار ساده‌تر را انتخاب می‌کند و تقریبا همیشه تکنولوژی کار ساده‌تر است. حتی اگر به‌خاطر شغلی که دارید، کنار گذاشتنِ تکنولوژی برای شما غیرممکن است، سعی کنید محدودیت‌هایی برای خود بگذارید. از برنامه‌هایی استفاده کنید که تأثیر زندگی آنلاین را کاهش می‌دهند.

5. انگیزه‌ی خود یا همان «چرایی» مهم را پیدا کنید

یکی از دلایلی که موجب می‌شود نتوانیم بر کاری تمرکز کنیم، مبهم بودن انگیزه است؛ ما نمی‌دانیم «چرا» کاری را انجام می‌دهیم. گاهی این بی‌انگیزه بودن به این صورت است که نمی‌دانید چرا انجام یک کار خاص، به دستیابی به هدفی کمک می‌کند و گاهی نیز اصلا نمی‌دانید چرا برای دستیابی به هدفی تلاش می‌کنید. وقتی انگیزه مشخص باشد، نگرش نیز تغییر خواهد کرد و روش انجام کار دگرگون خواهد شد. وقتی واقعا نسبت به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌مند و مشتاق باشید، تمرکز کردن بر آن کار بسیار آسان خواهد شد.

6. شمارش معکوس

یک تمرین عالی برای افزایش تمرکز در ذهن شمارش از صد تا یک است. زمانی که این کار را می کنید, سعی کنید از صد به یک حساب کنید، اما این بار سه عدد را حذف کنید مثل:100- 97- 94- 91- 88 و …

 

 

 

 

 

 

ایمیل

manshaeir@gmail.com

با ما تماس بگیرید

۰۹۱۳۳۷۰۱۳۳۹

© 2021 کلیه حقوق محفوظ است. طراحی و اجرا R.D