« دو روز مهم در زندگی یکی روز تولدتان است و دیگری روزی که هدف زندگی را می فهمید. » مارک تواین

خوشحالم که با خواندن این مقاله حداقل به خودتان نشان میدهید که میخواهید انسان هدفمندی باشید. اگر میخواهید جز 5 درصد برتر جامعه با شید باید کارهایی را انجام دهید که 95 درصد بقیه حاضر نیستند آن کارها را انجام دهند. یکی از ان کارها هدفگذاری در زندگیست.
اصلا هدفگذاری چیست و چرا باید هدف داشته باشیم؟
هدفگذاری میتواند به زندگی شما رنگ و بوی دیگری بدهد چرا که در اینصورت شما از منابعی که در اختیار دارید طور دیگری استفاده می کنید، هدفگذاری احتمال موفقیت شما را بالا برده و شما را از سردرگمی خارج میکند. هدفگذاری سلامت جسمانی را هم در بر دارد و از همه مهمتر ایجاد رضایت در زندگی میکند چرا که وقتی انسان به خواسته های خود برسد احساس رضایت میکند.
ولی چگونه باید هدفگذاری کرد و از کجا بفهمیم هدف باارزشی داریم؟
4 گام موثر برای رسیدن به هدف وجود دارد:

1. گام اول: داشتن ایده…. ایده را میتوان از محیط اطراف و عواملی که با آنها درگیر هستیم انتخاب کنیم مانند روابط خانوادگی، کسب و کار، سلامتی و تناسب اندام، رشد شخصی و معنوی ، سبک زندگی، محل زندگی و…..
با یک بارش فکری و یکسری سوالاتی که در مورد نیازهایتان از خود می پرسید میتوانید ایده خود را پیدا کنید. مثلا برای کارتان نیاز به تسلط به یک زبان دیگری را دارید و میتونه هدفتون این باشه که تا 6 ماه آینده آن زبان را به خوبی مسلط شوید… یا…

2. گام دوم : اولویت بندی… در بین خواسته هایی که برای خود نوشته اید آنها را اولویت بندی کنید… گاهی میتوان یکسری از خواسته ها را یک کاسه کرد یطوریکه با رسیدن به یکی چند تای دیگر هم محقق شوند و زمان بندی داشته باشید.

3. گام سوم: آزمایش هدف….. آیا هدفی که من انتخاب کرده ام هدف درستی است؟ برای اینکه بفهمیم هدف ما درست است یا نه 5 نکته را باید در نظر بگیریم:

4. گام چهارم: اقدام کردن….. اساسی ترین گام برای رسیدن به هدف اقدام کردن است… مطمئن باش اگر بهترین و معنی دارترین هدف را برای خود تعیین کنید ولی برای رسیدن به آن اقدامی انجام ندهید قطعا نتیجه ای نخواهید گرفت.

 

برای تبدیل هدف به واقعیت مهمترین کار نوشتن است. هدفت را طوری بنویس که گویی به آن رسیده ای. با جملات مثبت، مشخص و واضح و با کلمات احساسی همراه با شکرگزاری.

و بدان که شکر گزاری صلاح موفقیت است.

موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *