Warning: Use of undefined constant ‘WP_MEMORY_LIMIT’ - assumed '‘WP_MEMORY_LIMIT’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mansha/domains/manshaeir.com/public_html/wp-config.php on line 82

Warning: Use of undefined constant ‘1024M’ - assumed '‘1024M’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mansha/domains/manshaeir.com/public_html/wp-config.php on line 82
تندخوانی مهمترین سرمایه گذاری شما در زندگی - قسمت اول - راضیه منشئی مدرس دانشگاه

ایران - اصفهان

ایران - اصفهان

09907090907

24/7 مشاوره و پشتیبانی

دوشنبه - جمعه: 9:00 صبح - 5:30 بعد از ظهر

فروشگاه همیشه باز است

شک نکنید از مهمترین سرمایه گذاریهای شما در زندگی بایستی یادگیری مهارت تندخوانی باشد.

مهارت تند خوانی از طریق افزایش حوزه دید با جنگ جهانی دوم شناخته شد و سپس در دانشگاه هاروارد آموزش داده شد وشاید جالب باشد که بدانید امروزه دانشگاه های معتبر دنیا دوره ای را در همان ابتدا با عنوان تند خوانی برای دانشجویان برگزار می کنند. شرکت های بزرگ دنیا نظیر IBM نیز اولین سرمایه گذاری های آموزشی خود را در آموزش تند خوانی به کارکنان خود می دانند. چرا که مطالعه بهره وری کارکنان را افزایش می دهد. یکی از دلایل این که افراد از مطالعه طفره میروند اینست که موقع مطالعه خسته شده، خوابشان میگیرد و نمیتوانند تمرکز کنند و در نهایت کتاب را رها میکنند. یادگیری مهارت تندخوانی همراه با افزایش میزان تمرکز و یادگیری خواندن کتاب را لذت بخش و میزان یادگیری را به شدت بالا میبرد.

به همین دلیل مهارت تند خوانی اولین و مهمترین مهارتی است که باید روی آن سرمایه گذاری کنیم.

ما در دوره ای از رشد و توسعه علمی و تکنولوژی هستیم که دسترسی به اطلاعات ارزان است و به راحتی می توان از طریق اینترنت، ایمیل، مجلات، مقالات و سایز منابع به آن دست یافت. مهارت تند خوانی توانایی شما را در اولویت بندی و حفظ و نگهداری اطلاعات اساسی توسعه خواهد داد. تصور کنید که با همان میزان مطالعه در روز شما بتوانید ۳ تا ۵ برابر بیشتر مطلب مطالعه کنید و به کارهایتان رسیدگی نمایید.

فواید تند خوانی:

  • بهبود چشمگیر در سرعت خواندن مطالب
  • تقویت حافظه و نگهداری مطالب در ذهن
  • افزایش قدرت ادراک مطالب
  • توانایی کنترل بهتر حرکت چشم در خواندن
  • کمک به افزایش مجموعه واژگان و دانش عمومی شما
  • صرفه جویی در وقت شما، برای تمام مدت عمر
  • کمک به افزایش اعتماد به نفس شما
  • بالا بردن میزان آگاهی و اطلاعات شما در حوزه های عمومی و تخصصی

همه این ادعاهای بزرگ در یادگیری یک مهارت کوچک واقعا ارزشمند است.

قبل از هر چیز ابتدا باید بدانید سرعت خواندن فعلی شما چقدر است و سپس یادگیری تکنیک هایی برای مطالعه هدفمند  به شما کمک خواهد کرد تا از هر صفحه کتاب، اطلاعات را بیشتر و سریعتر درک کنید.

در اینجا سئوالی مطرح میشود:

سرعت خواندن نرمال چقدر است و چگونه اندازه گیری میشود و تا چه میزان می شود سرعت خواندن را افزایش داد؟

رکورد تندخوانی در جهان در زمانهای مختلف توسط افراد زیر به ثبت رسیده است:

ممکن است سرعت خواندن شما ۲۰۰ یا ۳۰۰ کلمه در دقیقه یا حتی بیشتر باشد، اما باور داشته باشید که می توان با تمرین سرعت خواندن را بیشتر کرد، شما بعد از چند ماه براحتی با سرعت ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه می خوانید.

 

چگونه سرعت خواندن خود را ارزیابی کنیم:

۱- به مدت یک دقیقه بخوانید، نقطه پایان و شروع خود را روی متن علامت گذاری کنید.

۲- تعداد کلمات روی یک خط  (به جز کلماتی مانند به، تا، را، و ….) را بشمارید.

3- تعداد خطوطی را  که خوانده اید، بشمارید. (خطوط کوتاه را متناسب با بقیه خطوط بسنجید)

4- تعداد متوسط کلمات هر خط را در تعداد خطوطی که خوانده اید، ضرب کنید.

در اینصورت تعداد کلماتی که در این زمان یک دقیقه خوانده اید تعیین میشود و این عدد سرعت خواندن شما را بر حسب تعداد کلمات در دقیقه مشخص می کند. اگر می خواهید سرعت خواندن شما واقعی تر باشد، چند دقیقه یک متن ساده را مطالعه کنید و از فرمول زیر سرعت خود را محاسبه کنید:

سرعت خواندن شما = (دقایقی که صرف خواندن شد) ÷ (تعداد کلمات هر صفحه به طور متوسط × تعداد صفحاتی که خوانده اید)

چندین مرتبه این تمرین را انجام داده و هر بار سعی کنید سریعتر بخوانید.

این عقیده وجود دارد که اگر سریع بخوانید، نمی توانید آنچه را که دارید می خوانید درک کنید در حالیکه کسی که سریعتر می خواند، قسمت بیشتری از آنچه را که بیان شده است درک می کند و سطوح بالاتری از تمرکز را تجربه خواهد کرد و زمان بیشتری برای مرور بخش های مورد علاقه اش خواهد داشت. پس تا قسمت بعدی صرفا سعی کنید یک مقدار سریعتر بخوانید. در اینصورت اشکالات تان  مشخص می شود و در مطالب بعدی تکنیکهایی برای خواندن سریعتر کتاب با درک بالاتر را آموزش خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *